Zapraszamy do naszej przychodni każdą Panią w wieku 25 - 59 lat na bezpłatne badanie cytologiczne, bez skierowania lekarza w ramach Populacyjnego Programu Profilatyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Raz na 3 lata można skorzystać z takiej możliwości.
Cytologia wraz ze standardowym badaniem ginekologicznym jest najprostszym sposobem monitorowania zdrowia prokreacyjnego kobiet. Badanie to polega na mikroskopowej ocenie rozmazu komórek pobranych z tarczy i kanału szyjki macicy przez położną lub lekarza.
Cytologia pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy, jednej z chorób na które najczęściej zapadają kobiety w Polsce, a ponad połowa z nich umiera!
Niestety zmiany przedrakowe, jak i we wczesnym stadium choroby nie dają jednoznacznych i pewnych objawów. Dlatego należy stale trzymać rękę na pulsie i badać się regularnie, profilaktycznie. Kiedy nowotwór manifestuje się charakterystycznie w obrazie klinicznym, wówczas bywa już tak zaawansowany, że szanse na wyleczenie i życie są znacznie mniejsze. Natomiast, jeśli doszło do przerzutów - wręcz minimalne.
Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne powinna wykonać badanie cytologiczne nie później niż 3 lata od inicjacji lub w 21. roku życia. Do 30. roku życia badaniu należy poddawać się co roku. Potem, jeśli trzy kolejne wyniki były prawidłowe, cytologię można wykonywać rzadziej, co 2-3 lata, chyba, że lekarz ginekolog - położnik zaleci częstszą kontrolę. .
Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, na która zapada coraz więcej osób. Istotą cukrzycy jest hiperglikemia, czyli wysokie stężenie cukru - glukozy, we krwi. Długotrwale utrzymująca się hiperglikemia prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, nerwów, nerek oraz oczu. Cukrzyca niekontrolowana lub niewykryta na czas może doprowadzić do śmierci.
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z 2019 roku, każda osoba po czterdziestym piątym roku życia powinna poddać się badaniom przesiewowym raz na trzy lata.
Osoby znajdujące się w grupie ryzyka, czyli z nadwagą lub otyłością, o niskiej aktywności fizycznej, z cukrzycą w rodzinie oraz ze stwierdzonym nadciśnieniem, dyslipidemią lub stanem przedcukrzycowym powinny badać się co roku, niezależnie od wieku. Dodatkowo, co roku powinny badać się kobiety u których w przeszłości stwierdzono cukrzycę ciążową lub urodziły dziecko o masie powyżej czterech kilogramów.
Hipercholesterolemia, czyli wysokie stężenie cholesterolu we krwi, nie daje żadnych objawów. Genetyczne mechanizmy, które naszym przodkom pomagały przetrwać okresy głodu, prowadzą do groźnych zaburzeń metabolicznych w czasach nadmiaru żywności i braku ruchu.
Wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko miażdżycy, która może doprowadzić do zawałów, udarów, niedokrwienia kończyn lub narządów i innych, w tym śmiertelnych, chorób.
Według ostatnich badań, nawet 60% polskiej populacji może żyć ze zbyt wysokim cholesterolem. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zalecają, aby każdy po 40 roku życia, jeżeli nie ma innych czynników ryzyka, badał swój cholesterol co najmniej raz na trzy lata. W przypadku chorób serca lub nerek, cukrzycy, nadciśnienia, palenia tytoniu, obciążenia rodzinnego, diagnostykę powinno się rozpocząć wcześniej. czytaj więcej
Depresja to choroba, która może dotknąć każdego.Charakteryzuje się obniżeniem nastroju i chęci do działania. Depresji mogą towarzyszyć dolegliwości takie jak zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność), brak apetytu lub objadanie się, zaburzenia koncentracji, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia seksualne. Niespecyficzne objawy sprawiają, że często bywa przeoczona, a nieleczona może okazać się niebezpieczna.