Jesteś: Główna » Pacjent » Porady

Porady

Cukrzyca

12 kwietnia 2019

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, na która zapada coraz więcej osób. Istotą cukrzycy jest hiperglikemia, czyli wysokie stężenie cukru - glukozy, we krwi. Długotrwale utrzymująca się hiperglikemia prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, nerwów, nerek oraz oczu. Cukrzyca niekontrolowana lub niewykryta na czas może doprowadzić do śmierci.
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z 2019 roku, każda osoba po czterdziestym piątym roku życia powinna poddać się badaniom przesiewowym raz na trzy lata. 
Osoby znajdujące się w grupie ryzyka, czyli z nadwagą lub otyłością, o niskiej aktywności fizycznej, z cukrzycą w rodzinie oraz ze stwierdzonym nadciśnieniem, dyslipidemią lub stanem przedcukrzycowym powinny badać się co roku, niezależnie od wieku. Dodatkowo, co roku powinny badać się kobiety u których w przeszłości stwierdzono cukrzycę ciążową lub urodziły dziecko o masie powyżej czterech kilogramów. 

czytaj więcej

Wysoki cholesterol - poważne zaburzenie bez niepokojących objawów

12 kwietnia 2019

Hipercholesterolemia, czyli wysokie stężenie cholesterolu we krwi, nie daje żadnych objawów. Genetyczne mechanizmy, które naszym przodkom pomagały przetrwać okresy głodu, prowadzą do groźnych zaburzeń metabolicznych w czasach nadmiaru żywności i braku ruchu.
Wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko miażdżycy, która może doprowadzić do zawałów, udarów, niedokrwienia kończyn lub narządów i innych, w tym śmiertelnych, chorób.
Według ostatnich badań, nawet 60% polskiej populacji może żyć ze zbyt wysokim cholesterolem. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zalecają, aby każdy po 40 roku życia, jeżeli nie ma innych czynników ryzyka, badał swój cholesterol co najmniej raz na trzy lata. W przypadku chorób serca lub nerek, cukrzycy, nadciśnienia, palenia tytoniu, obciążenia rodzinnego, diagnostykę powinno się rozpocząć wcześniej. czytaj więcej

Depresja - ukryte niebezpieczeństwo

12 kwietnia 2019

Depresja to choroba, która może dotknąć każdego.Charakteryzuje się obniżeniem nastroju i chęci do działania. Depresji mogą towarzyszyć dolegliwości takie jak zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność), brak apetytu lub objadanie się, zaburzenia koncentracji, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia seksualne. Niespecyficzne objawy sprawiają, że często bywa przeoczona, a nieleczona może okazać się niebezpieczna.

czytaj więcej

Rehabilitacja i masaże

23 maja 2015

Jak przygotować się do rehabilitacji? czytaj więcej

  7:00 - 19:00
12278 40 00
12278 20 05

Przychodnia Euromed Wieliczka
ul. Szpunara 19
32-020 Wieliczka