Jesteś: Główna » Poradnie » Medycyny sportowej

Medycyna sportowa

Medycyna sportu jest ukierunkowana na opiekę nad młodymi ludźmi uprawiającymi różne dyscypliny sportowe. Lekarz orzecznik bada procesy zachodzące w organiźmie dzieci na skutek aktywności fizycznej. Zajmuje się również kwalifikacją do uprawiania sportu oraz wykluczeniem ewentualnych przeciwskazań do urawiania poszczególnych dyscyplin zarówno dzieci i nastolatków zaczynających swoją przygodę ze sportem, jak i tyc regularnie trenujących.

Orzeczenie zdolności do wykonywania sportu - czy są potrzebne jakieś badania?

Na pierwszą wizytę lekarza medycyny sportowej niezbędne będzie wykonanie podstawowych badań, takich jak:

  • - morfologia ogólna,
  • - mocz ogólny,
  • - OB,
  • - glukoza.

Ponadto na pierwszą wizytę potrzebne będzie skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do poradni medycyny sportowej.

Jak przebiega wizyta?

Konsultacje u lekarza medycyny sportowej dzieci to przede wszystkim szczegółowy wywiad z młodym pacjentem oraz jego rodzicami. Lekarz orzecznik zapoznaje się z aktualnymi wynikami badań, pyta o przebyte choroby i urazy, przyjmowane leki, styl życia. Bezpośrednio przed wizytą wykonywane jest również EKG spoczynkowe i pomiary: ciśnienia, wagi i wzrostu. W zależności od potrzeb kieruje też na konkretne badania i do innych specjalistów. Dopiero na tej podstawie, postwierdzeniu braku przeciwskazań doo wykonywania sportu, lekarz może wydać zaświadczenia na zajmowanie się przez dziecko daną dyscypliną sportu.

Specjalista medycyny sportowej dzieci oprócz wydania zaświadczenia do uprawiania sportu, przeprowadza u młodych sportowców:

  • badania wstępne – obowiązkowe u dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia rozpoczynających uprawianie danej dyscypliny sportu,
  • badania okresowe – przeprowadzane wśród dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia uprawiających daną dyscyplinę co 6 miesięcy,
  • badania kontrolne – przeprowadzane wśród dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia uprawiających daną dyscyplinę wracających do zdrowia po urazie.

Zachęcamy do zapisów w naszej przychodni! Na więcej pytań chętnie odpowiemy telefonicznie pod nr tel
12 278 40 00, 12 278 20 05 lub mailowo pod adresem euromed24@gmail.com.

Personel

lek. Łukasz Łoś
lek. Jerzy Zając

  7:00 - 20:00
12 278 40 00
12 278 20 05

Przychodnia Euromed Wieliczka
ul. Szpunara 19
32-020 Wieliczka